Wizz Air från Skavsta till Warszawa skulle jag lägga min röst på. Går ofta att hitta resor för under 300:- t.o.r. (dock inte kring helgen och det kan vara lite udda tider för avgångarna) och du bor på fyrstjärnigt hotell från 300:- natten och i perioder hittar man femstjärniga för 600:-. Mat och dryck kostar lite drygt hälften av vad den gör i Sverige beroende på vad du äter och dricker. En lunch med öl kostar inte över 50:- och varmrätt och efterrätt för två personer med dryck kostar max 200:- på en normal restaurang. Märkeskläder är inte nämnvärt billigare men lokala märken är billiga.
Du kan även hitta en del billiga resor med norwegian (600-700kr ToR).
Krakow är ett exempel men vet att det finns andra destinationer i samma prisklass också, minns bara inte vilka. Testa dig fram i deras lågpriskalender, väldigt smidigt. Går nog att göra på de flesta bolagen.
Förutom de tidigare nämnda Warszawa och Krakow kan jag rekommendera två andra polska städer: Gdansk och Poznan. Smäller inte lika högt kanske, men där finns tillräckligt med kultur och billig alkohol för att motivera en weekendresa.
Bra weekenddestinationer från Skavsta med WizzAir (dyrast till billigast i fallande ordning):
Tallink brukade sälja biljetter mellan Kapellskär och Paldiski för 50 kr för studenter. Det var tider det. Efter att de gick samman med Silja Line gick priserna tyvärr upp.
Hur hade du tänkt bo? Om vandrarhem (sovsal) är ok så kan du komma billigt undan. Som andra redan nämnt: vill du flyga just över helgen med bekväma flygtider blir det dyrare. Ta en titt på skyscanner för billiga flyg!
kolla wizzair de flyget till Belgrad det är trevligt att ta en weekend dit.. en trevlig stad med många bra barer och restauranger till bra priser, flygbussar går var 20 min till stan och tar ca 30 min kostar 2.5 euro :-) kan ju inte bli bättre :-) trevlig resa
Som nämnt så är nog Skopje billigast om wizzairs biljetter är billiga (beror ju på. Annars hade jag lätt kört på Belgrad om du vill ha billigt och kul. Extremt bra fester och är du där på sommaren finns även badmöjligheter. Skopje må vara billigt, men en riktigt runkig stad och lätt inte det man ska se i Makedonien.