Hitta diskussioner med liknande innehåll

Flyttat till södra Kina - någon som vill veta mer?

#13 2008-04-12, 16:59
meowth
Ursprungligen postat av Bootis
Vad finns det annars man kan göra?
Är det så att man har lättare att få ett vanligt knegarjobb om man är västerlänning? De betalar jävligt illa då va?

Du kan fixa vissa certifikat som ger dig möjligheten att lära ut Engelska på riktiga skolor istället för dagis, annars letar Ryan (tjockisen) efter en vit bartender.

Om du är relativt snygg kan du nog sälja dig själv till kärringar för 1000-2000 per natt.
#14 2008-04-12, 18:41
Josip_Broz
Ryan ger sina Kinesiska tjejer som jobbar hos honom ca 2000 RMB i månaden. I lönen ingår att de har sex med honom (han har legat med samtliga anställda trots att han har flickvän). Som man är det svårare att få jobb eftersom Ryan vill ju få ut någonting av sin anställd........

Om man jobbar som Engelska lärare privat så vet jag att man kan tjäna 150 RMB i timmen och då undervisar man en person. Jobbar man som Engelska lärare och lär en grupp så får man mycket fritid. Lektionerna är oftast kvällstid så man får tid att vila ut sin hang over efter en utekväll.

Du tjänar alltså 6000 RMB i månaden på att jobba kvällar och helger deltid. Vill du jobba mer så kommer du upp i det dubbla.

Bostad ingår oftast när man söker jobb som Engelska lärare. Ett plus är om du har TESOL/TEFL certifikat vilket kan fås på Folkuniversitetet i Sverige för 1800 kr .

Annars om man vill knega finns alltid Donken där man får 1000 RMB i månaden om nån skulle vara intresserad.....
#15 2008-04-12, 19:48
-jOE!
Vad jobbar ni med?
Har ni bredband i lägenheten (hastighet/pris)?
#16 2008-04-12, 19:54
Old Boy
Ni säger att man kan tjäna 1000RMB/mån på donken och 6000RMB/mån som lärare och så vidare. Men för mig som är okunnig så är det bara siffror på skärmen. Så vad betyder det i praktiken, hur mycket behöver man tjäna för att kunna leva bra?

Intressant tråd by the way
#17 2008-04-12, 20:01
antagonisten
Ursprungligen postat av Old Boy
Ni säger att man kan tjäna 1000RMB/mån på donken och 6000RMB/mån som lärare och så vidare. Men för mig som är okunnig så är det bara siffror på skärmen. Så vad betyder det i praktiken, hur mycket behöver man tjäna för att kunna leva bra?
1RMB är ungefär lika mycket som 1SEK (0.853 med dagens växelkurs), och jag har för mig att någon här i tråden skrev att man klarade sig på ~5,000RMB/månad.

Edit:
Ursprungligen postat av Meowth
Bor i en hyrd lägenhet på ca. 50m2 (om man räknar som i Sverige) på 27 våningen av ett 28-våningsbyggnad, högsta byggnaden i området. Hyran ligger på ca 2100 SEK (inkl vatten, el) i månaden och vi har tillgång till vakter 24/7.

Mat kan vara både billigt och dyrt. Att äta ute kostar budgetmat under 10 SEK, vanligt runt 60, och lyx över 200. McDonald's och KFC kostar runt 20 SEK för en meny. Förutom alla de kinesiska köken finns även thai, koreansk, japansk, indisk och amerikansk mat. Finns en liten restaurang bara nedanför huset som endast gör boxed foods, och där kostar det 6 SEK för en box med ris och tre rätter samt kantonesisk soppa.
#18 2008-04-12, 20:06
meowth
Jobbar med internet, och har lekt lite med export nyligen.

Har 2mbit bredband, kostar ca 110 SEK/mo. Funkar dock inte som svenskt 2mbps då man är i Asien, och för att Kina har sitt egna lilla brandvägg.

Jag spenderar 4-5000 per månad och då bor jag i bra lägenhet, äter ute varje dag och festar då och då. Mindre än 2500/mo är nog lite svårt att klara sig på för en västerlänning.
#19 2008-04-13, 07:41
faffner
Mycket bra initiativ att starta tråden !!!

Och så till frågorna:

* Måste man ha jobb för att få förlängda visum som utlänning?

* Jag har titta både på Mandarin och Kantonesiska(svårt att bestämma mig), Stämmer det att Mandarin är det språket som dominerer mer och mer för att alla folk som flyttar runt måste ha ett gemensamt språk (vad tror ni)?

* Måste man ha en kinesisk partner om man vill starta företag?

Jag är inte så beroende av att få in cash utan letar efter ett ställe där jag kan träna(kampsport och språk). Jag pratar thai och fuskar mig fram på vietnamesiska så att lära mig kinesiska ska inte bli några problem

Tackar på förhand
#20 2008-04-13, 08:34
Josip_Broz
Vissa länder som till exempel Polen har gratis visum till Kina oavsett längd. Så om du skulle ha någon anknytning till Polen eller kanske har ett Polskt pass så har du möjlighet att slippa betala för visum. Vid annat fall så kostar ett visum till Kina för ett år obegränsat resande 600 kr. Varje vistelse varar i 3 månader och man är tvungen att åka minst var tredje månad till antingen Macau eller HK för att förlänga sin vistelse (så kallad Visa Run). Du behöver inte ha Work Permit du skaffar bara ett Turist visum helt enkelt. När de frågar dig på ambasaden vart du ska säg att du ska bo i exempelvis Beijing eller Shanghai eller annat ställe. Säg aldrig att du har för avsikt att resa till Tibet för då kan de kinesiska myndigheterna få för sig att inte ge dig ett visum (även fast du vill åka till Tibet).

Förlägning av visum är möjligt i Hongkong vet jag och om ditt pass håller på att gå ut så finns Svenskt konsulat i både Hongkong, Guangzhou och Shanghai samt Beijing.

Annars kan du alltid hitta en Kinesisk brud och gifta dig med henne då har du ju permanent uppehållstillstånd automatiskt.
#21 2008-04-13, 08:48
Josip_Broz
Har 2mbit bredband, kostar ca 110 SEK/mo. Funkar dock inte som svenskt 2mbps då man är i Asien, och för att Kina har sitt egna lilla brandvägg.

Jag spenderar 4-5000 per månad och då bor jag i bra lägenhet, äter ute varje dag och festar då och då. Mindre än 2500/mo är nog lite svårt att klara sig på för en västerlänning.
_Meowth_________________


Internet i Kina är lite si och så. Om du är ute efter snabb och pålitlig internet så är Kina fel land att bo i. Hongkong har snabb internet.

Själv har jag 2mbit från China Telecom och den är lika "snabb" som en svensk 200 kbit/sek bredband. Å andra sidan så laddas kinesiska sidor snabbt medans västerländska är sega.

I Kina kan du överleva utan problem för 2000 SEK i månaden. Då får du glömma allt vad restaurang och fast food heter utan lagar all din mat själv. Köper ris och Kina kål och gör egna rätter helt enkelt.

El och Vatten kostar mindre än i Sverige fast det tillkommer en avgift för gas också och så kallad "serviceavgift för lägenheten".

El kostade mig 120 RMB för 2 månader medans vatten kostar ungefär 120 RMB för en månad (och då ingår service avgiften) sedan kostar gasen ungefär 99 RMB för 2 månader (den används för att värma vattnet).

Taxi i Kina är billigt och kostar 10 RMB för de första 3 kilometrarna. Sedan betalar man 2.40 RMB för varje nästkommande kilometer.

Jag rekomenderar dock att ta buss vilket kostar 2.50. Taxi tar man endast till Club och hem från club.

Eftersom den här tråden är ett svar på Filipinerna tråden så vill jag påpeka att Kina biljetten är billigare än den till Filipinerna (Beijing ToR 5600 kr) och att priserna är nästan det samma som där.

Nån kanske undrar hur mycket en Hora kostar. Jo det är olika men när jag var med Tjockisen Ryan så kostade det 280 RMB för en timme.

Tjockisen är stammis så de kände igen honom för mig var det min första och sista gång
#22 2008-04-13, 10:44
Bootis
Du kan fixa vissa certifikat som ger dig möjligheten att lära ut Engelska på riktiga skolor istället för dagis, annars letar Ryan (tjockisen) efter en vit bartender.

Om du är relativt snygg kan du nog sälja dig själv till kärringar för 1000-2000 per natt.

Hurpass bra engelska krävs det? Jag har inga problem att ta mig fram på min engelska men grammatiken felar säkert både här och där.

Shit, och det funkar att leva på det? Jag menar finns det många sånna kärringar? 1000kr per natt skulle jag lätt köra för att komma igång där nere.


Hur viktigt upplever ni att kinesiska är?
Många pratar om hur kinesiska är ett världsspråk och kommer vara väldigt viktigt i framtiden. Men jag vill minnnas att både franskan och tyskan har varit där. Är det så att mer och mer kineser lär sig engelska? Eller förväntar de sig att folk som kommer till kina ska lära sig ett av de två språken?


Tack så mycket för infon btw!
#23 2008-04-13, 11:14
meowth
Ursprungligen postat av faffner
Måste man ha jobb för att få förlängda visum som utlänning?


Nej, det finns agenter i HK & Macau som kan fixa businessvisum åt dig även om du bara ligger på stranden på dagarna.

Ursprungligen postat av faffner
Jag har titta både på Mandarin och Kantonesiska(svårt att bestämma mig), Stämmer det att Mandarin är det språket som dominerer mer och mer för att alla folk som flyttar runt måste ha ett gemensamt språk (vad tror ni)?


Mandarin är rikskinesiska, det finns ingen anledning att kunna kantonesiska. Hela den unga generationen kan mandarin, som dessutom låter mycket vackrare.

Ursprungligen postat av faffner
Måste man ha en kinesisk partner om man vill starta företag?


Inte säker, men tror att det är något sådant som gäller. Spelar ingen större roll, för du vill väl regga den i HK i alla fall...
#24 2008-04-13, 11:17
faffner
Tackar för infon

Ursprungligen postat av Josip_Broz

Annars kan du alltid hitta en Kinesisk brud och gifta dig med henne då har du ju permanent uppehållstillstånd automatiskt.


Nää faaan jag är den generösa typen, jag vill låta så många kvinnor som möjligt njuta av mig.
Inte min grej att sälja kuken till bara en tjej.

Priserna låter så överkomliga att jag känner för att släppa allt här i "ekorrhjulet", sätta mig på ett plan och komma över.