Har 2mbit bredband, kostar ca 110 SEK/mo. Funkar dock inte som svenskt 2mbps då man är i Asien, och för att Kina har sitt egna lilla brandvägg.
Jag spenderar 4-5000 per månad och då bor jag i bra lägenhet, äter ute varje dag och festar då och då. Mindre än 2500/mo är nog lite svårt att klara sig på för en västerlänning.
_Meowth_________________
Internet i Kina är lite si och så. Om du är ute efter snabb och pålitlig internet så är Kina fel land att bo i. Hongkong har snabb internet.
Själv har jag 2mbit från China Telecom och den är lika "snabb" som en svensk 200 kbit/sek bredband. Å andra sidan så laddas kinesiska sidor snabbt medans västerländska är sega.
I Kina kan du överleva utan problem för 2000 SEK i månaden. Då får du glömma allt vad restaurang och fast food heter utan lagar all din mat själv. Köper ris och Kina kål och gör egna rätter helt enkelt.
El och Vatten kostar mindre än i Sverige fast det tillkommer en avgift för gas också och så kallad "serviceavgift för lägenheten".
El kostade mig 120 RMB för 2 månader medans vatten kostar ungefär 120 RMB för en månad (och då ingår service avgiften) sedan kostar gasen ungefär 99 RMB för 2 månader (den används för att värma vattnet).
Taxi i Kina är billigt och kostar 10 RMB för de första 3 kilometrarna. Sedan betalar man 2.40 RMB för varje nästkommande kilometer.
Jag rekomenderar dock att ta buss vilket kostar 2.50. Taxi tar man endast till Club och hem från club.
Eftersom den här tråden är ett svar på Filipinerna tråden så vill jag påpeka att Kina biljetten är billigare än den till Filipinerna (Beijing ToR 5600 kr) och att priserna är nästan det samma som där.
Nån kanske undrar hur mycket en Hora kostar. Jo det är olika men när jag var med Tjockisen Ryan så kostade det 280 RMB för en timme.
Tjockisen är stammis så de kände igen honom för mig var det min första och sista gång