Ursprungligen postat av Carl Serung
I de polska städerna:Nej. (Östatskänslan är effektivt bortsuddad)
Polska landsbygden/Mindre städer:Ja (Här är det som det var förr:Grått och trist)
Edit:Warszawa är en märklig stad:
Hypermodern samt gråkommunistisk. Svårt att förklara, Warszawa är en stad som måste upplevas!
Hotell i polen brukar generellt hålla rätt hög standard och väldigt prisvärt. Åker du lite utanför staden så hittar du mycket billiga alternativ som oftast alltid innefattar frukost.
Maten i Polen är fantastiskt god .(Då menar jag polsk "husmanskost")
Det avgör saken, då jag är riktigt sugen på att besöka auschwitz. Basdestinationen kommer att bli antingen Gdansk eller Warszawa, jag har inte satt mig in i var jag hittar mest sevärdigheter för mina önskemål så att säga, samt vilken av städerna som ger bäst möjlighet till ett auschwitz-besök osv.
Har någon koll på vad taxi kostar? Jag tänker som så att vill man ut på landsbygden och inte har nån egen bil så kanske det är taxi som gäller, eller ska man kanske hyra sig en bil över dagen? Vet någon isf vad det rör sig om för summor?