Ursprungligen postat av Spyrran
Endast vissa snabbtåg? Jag har hört att man måste boka sittplats om man åker snabbtåg, oavsett vad det är för snabbtåg, eller vart man reser.
Det är olika beroende dels på tåg och dels på land. På tågen i Frankrike t ex krävs alltid platsbiljett på TGV liksom på Thalystågen till Belgien, Holland, Luxemburg och Tyskland samt Eurostar till London. I Tyskland, Schweiz och Österrike går det bra utan platsbiljett på ICE-tågen.
Numera kör ju ICE även till Paris (från Frankfurt och Stuttgart), möjligen kör även TGV över den tyska gränsen och på dessa tåg vet jag inte hur det fungerar. Eventuellt krävs platsbiljett endast på de franska sträckorna men jag är inte säker. Thalys kräver iaf alltid platsbiljett även i Tyskland (Aachen-Köln).