Ursprungligen postat av HermitoZ
Tja!
Jag har vart intresserad av Kina ett tag och har planer på att åka dit, men inte bestämt mig riktigt för hur.
Jag har pluggat Mandarin på egen hand via Pimsleur sen i påskas, och har snackat en del med en annan svensk som kan Mandarin, men inte testat färdigheterna med någon kines än.
Jag börjar sista gymnasieåret på en it-inriktning nästa vecka och funderar på att plugga vidare på LTH eller KTH som båda har Datateknik med Kina-inriktning.
Men jag funderar också på att göra ungefär såhär, och undrar om det kan funka:
1. Åka till Shanghai
2. Livnära mig på att programmera/göra hemsidor åt kontakter i Sverige, som jag gör nu, lite frilans.
3. Skaffa en mindre lägenhet och anlita nån städerska.
4. Träna min kinesiska ytterliggare genom att göra som Josip_Broz skrev, att låta en kinesisk tjej lära mig, i utbyte mot att jag lär henne kinesiska.
Alltså mest ta dagarna som de kommer, på kvällar göra lite jobb åt folk hemma, annars mest slappa och ha kul.
Vad tror ni, kan det funka?
Tror ni att man klarar sig fint på 4-6k/månad?
Bör jag välja annan ort än Shanghai?
Hade valt en annan ort än Shanghai. Dels finns det mycket västerlänningar i Shanghai så ganska snart kommer du att mest umgås med dem = inte bra för språkutvecklingen. Sen är Shanghai lite dyrare och maten är inte så god där (har iofs inte testat alla ställen). Ut i en mindre stad på landet där du inte stöter på någon västerlänning, gå till en bastu, sen är du fast. I publika bastun sitter tjejer och killar tillsammans och det är mer tjejer än killar där. Hälsar du på mandarin kommer du få kontakt direkt och alla bekymmer bortblåsta.