Ursprungligen postat av tältpinne
LV tycker jag går bort direkt om pengar är frågeteckan. NY är ju helkul, och det givna valet om du skulle åka iväg imorgon. Men om ni tänkt resa framåt sommaren så tycker jag att ni borde överväga LA eller Miami. Miami är glassigt, kostar lite mer deg men ni kommer hem med ett bra fotoalbum, damerna håller toppklass. I LA får ni lite av varje, ni får det hektiska stadslivet, stränderna i venice, överdådig fönstershopping, galningar och kändisspotting i hollywood, Santa Monica, Six Flags, närheten till Mexico, fantastisk natur och ett prisläge som ligger i det lägre segmentet. Ett par nätter på ett vandrarhem på just venice beach rekommenderas. Svaret är alltså LA för en komplett upplevelse till sommaren, Miami om ni vill fräsa till det lite, NY för semestern som fungerar närsomhelst på året och LV om ni råkar komma över en större mängd pengar.
hade tänk att åka ungefär i september, hur dyrt äre på six flags ungefär? och har du nån koll på priser till Universal Studios?
sen undrar jag även hur pass dyrt & hur lätt de är att ta sig runt i LA? då ingen av oss har körtkort å därför inte kommer hyra någon bil ;P