Ursprungligen postat av möbök
Ser att många har rest med minimal budget här. Men alltså, 15.000kr på tre månader? Och flygbiljetten ska vara inkluderat i det? Det har jag svårt att tro om du verkligen inte måste snåla ordentligt. Vilket då känns lite larvigt eftersom att det ändå är ett såpass billigt land du ska till.
Jag spenderade 30.000kr+ under mina fyra månader i Indien och Nepal, med flygbiljett inräknad. Förvisso var jag i Goa i lite över en månad. Vilket självfallet är dyrare än övriga Indien.
Flygbiljetten går på ca 4000-6000 kr, vi kan säga 5000 och visumet på 1000 spänn högt avrundat. Kvar har vi cirka 50 000 rupies och det innebär 16 000 rupies per månad. Det blir tjärvt och det kan vara svårt att hålla den budgeten om man reser till Indien för första gången. Håll dig till norra Indien och du klarar dig fint, det finns helt OK rum i Himachal Pradesh för 70 rs natten, antagligen billigare med. Men ja, kan till viss del förstå möbök, fixa 5000 kr till!
Jag spenderade ca 25 000 kr på 5 månader och snålade inte speciellt mycket. Bodde aldrig dåligt, beställde det jag ville äta utan att kalkylera allt för mycket, rökte en hel del charas, trekkade och betalade mycket inträdesavgifter och köpte dessutom med mig en sitar hem för 15 000 rs. När jag åkte tåg så åkte jag antingen sleeper eller AC2.