Haha, gaijinpot består till 99% av bittra gaijins som inte fick det där stjärnlivet i japan de drömde om. Och nu sitter och gnäller non stop om detta på internet i all sin miserabla bitterhet
Jo det finns många sköna saker med japan, för mig överväger de positiva och sköna inslagen de negativa med hästlängder. Speciellt när det kommer till nöjeslivet och allt vad det innebär, jag bara älskar att bege mig ut i ett pulserande Tokyo med ett par polare. Först går man runt och letar något gott att äta, och utbudet är ENORMT. Det finns miljontals olika resturanger överallt med alla sina unika och mindre unika menyer. Bara en sådan att man ALLTID alla dagar i veckan kan hitta ett nytt skönt ställe att käka på tycker jag är skitkul. Sedan glider man runt bland massa trevligt folk, besöker lite shopping kanske i de enorma shoppingkomplexen som ligger i varenda hörna, eller drar en skön arkad aka GAME CENTER och garvar ihjäl sig åt alla sköna och flippade spel, när det börjar bli mörkt kanske man kör någon timmes karaoke. Raggar upp några japaner som man sedan kör en izakaya med (krogliknande fast mycket bättre, finns också miljontals), eller karaokebox hela natten med nomihoudai (drick hur mycket du vill). Eller så klubbar man, eller så... Haha, you know what im talking about. Att dra ut och ha kul i Japan är fan GULD! Uppskattar utekväll i japan lika mycket nu som jag gjorde för första gången 10 år sedan, never gets old. Alltid lika spännande.
Och i en svensk storstad? Dåligt utbud på allt, långa kala tomma gator, ett par sterila sunkiga krogar fyllda äckligt drägg, alltid förbestämt vad man ska göra och var man ska, invandrargäng och annat pack som driver runt.. fyfan, man kan inte ens jämföra utelivskulturen här och därborta. De spelar i två helt olika ligor. Är du med mig i detta?
Semester eller? Bara njuta? Var ska du bo?