2010-08-03, 18:51
pilot
Ursprungligen postat av ironm

Det jobbigaste för mig var att vi inte fick någon information under tiden, ca 10 minuter innan vi började cirkulera bland molnen fick vi bara veta att vår tänkta flygplats fått stänga pga ovädret. I övrigt var det tyst men många hade nog blivit lugnare om piloten meddelat situationens ofarlighet, även om det inte är pilotens jobb.


Vi är som mest upptagna i en sån där situation. Piloterna hade bestämt att flyga till en alternativ flygplats plus att det är dåligt väder i området, samtidigt som dom går inför landning.

Det är nu stressnivån är som högst. Vi har med andra ord inte tid att börja prata med passagerarna. Jag försöker få in några ord om jag får tid. Men säkerheten får aldrig komma tvåa.