2010-08-21, 10:30
cofra
Det är en kille och en tjej som åker. Givetvis är bad och strand av intresse då man till stor del vill koppla bort vintern och kylan här hemma.

Tror inte det blir så mycket festande, men visst kan det blir lite öl och vin någon kväll då man vill ha det trevligt. Men som resmål så behöver inte några stora partyhak/discon vara med. Bra mat uppskattas dock.

Att se sig om, att uppleva ett land är kultur i sig... tänker inte besöka allt för många museum och dylikt, men visst kan det hända om man stöter på något intressant. Är mer intresserad av att se naturen och omgivningen samt träffa människor. Att lära sig någon språk är optimistiskt sett över tiden man stannar men visst är det kul att lägga någon enstaka fras på minnet.

/C