2010-11-26, 19:50
swimp78
Angående radio och tv-apparater.. Jag läste nyligen en bok där nordkoreanska avhoppare intervjuas

Där berättas att tv-apparater säljs med en spärr som gör att de bara kan ta in de statliga kanalerna.

De som bor nära gränsen till sydkorea eller Kina kan visserligen gå in och pilla i tv-apparaten och ta bort spärren, och på så vis få in Kinesisk eller sydkorreansk television - men då bryter man också nåt sorts kartongsigill inne i tvn. Det sigillet finns för att staten skall kunna kontrollera ifall medborgarna bryter mot lagen eller ej.

Det är nämligen så att alla nordkoreaner riskerar spontana hembesök från statstjänstemän. De kan kontrollerar tvn då och om de ser att man brytit sigillet så riskerar man fängelse.

Det är också vanligt med angiveri, så om ens granne får reda på att man sett på sydkoreansk tv så är det inte ovanligt att han skvallrar på dig. Många nordkoreaner är hjärntvättade att vara "lydiga" staten.