2010-12-25, 14:03
Ursprungligen postat av AfterEight-
Jo jag kollade lite på det och jag är absolut sugen på att ta mig dit, speciellt med tanke på att de hotellen som jag kan hitta via agoda som är billiga har galet kassa reviews.

Men priset, vad kostar det att ta sig dit? Budgeten är vårat största problem.


Ja du, om du nu har problem med budgeten så kan ni väl inte ta några fancy hotell inte, då får det duga med 2-3 stjärnigt vilket faktiskt inte behöver vara så jävla dumt om du tänker på att rummet ni har sover ni bara i. Annars är ni väl ute med mopparna eller sitter på någon bar o dricker Chang. Det är väl fan inte för hotellen som ni åker någonstans eller?

Vad jag kommer ihåg så kostar det inte över 1000 baht per person (paketpris), inräknat är minibuss till Surat Thani från Phuket (4-5 h.) -> från Surat Thani till Donsak (Pir) behöver ni antagligen ta en vanlig buss som ingår i biljetten (1-1 h 30 min). Man brukar få ett klistermärke med destination som man sätter på tröjan så bussförarna vet vart man ska. -> Väl framme vid Donsak piren så väntar ni bara på färjan som också ska vara inräknad i biljetten. Färjan till Koh Samui tar ca. 1-2 timmar.