Nu händer det saker även i turistorterna. Räkna med att UD kommer att avråda från resor till hela Egypten inom kort:
Enligt Joakim Larsson på UD har det under kvällen blivit oroligare i turistorterna Hurghada och Sharm-el Sheikh.
- Vi har fått indikationer på att flera affärsägare blivit plundrade på dessa orter. Under morgondagen kommer samtliga EU-ambassadörer hålla ett möte i Kairo och på basis av vad som beslutas under detta möte kommer UD också att se över sina reserekommendationer, säger Joakim Larsson.
Jag har pratat med Eva Olivecrona som är informatör på Fritidsresor, och de uppmanar alla resenärer i Hurghada att stanna på hotellområdet tills vidare.
- Vi har under lördagskvällen skickat ut ett sms till våra resenärer med denna information. Rekommendationen gäller tills vidare, och vi kommer vara tidigt på benen i morgon för att se hur situationen utvecklar sig, säger hon.
http://www.expressen.se/nyheter/liverapport