2011-05-02, 09:03
Jonipoon
Ursprungligen postat av Bairuilong
Angående den långa diskussionen om "byxmyndighet" i Kina:

Jag har nu suttit med en kinesisk bekant och läst lagtexter på internet. (mycket svåra att tolka), men våran tolkning är:

1: Är båda inblandade parter över 18 år är det fritt fram.
2: Om kvinnan är under 14 är det ett mycket allvarligt brott

I åldersspannet 14-18 gäller särskilda barnlagar och det är mycket komplicerat med en massa undantag och tolkningar beroende på omständigheterna, t ex beroende på kvinnans föräldrars samtycke.

Jag tror det är säkrast att hålla sig till sexpartners över 18.

För den som är hemma i juridisk kinesiska och vill göra egna tolkningar:
http://www.china.com.cn/aboutchina/data/zgjy/2008-08/16/content_16241071.htm


Stämmer nog riktigt bra. Just av denna anledning med föräldrars samtycke är ganska missvisande med tanke på att folk utanför storstäderna generellt sett tenderar att vara lagda åt det mer traditionella hållet. Frågar man flera ungdomar i t.ex. Shanghai runt 20-årsåldern hur gamla de var när de hade sex första gången, blir man förvånad över hur debutåldern kryper allt längre och längre ner. Och vissa föräldrar (fortfarande väldigt få verkar inte bry sig ifall deras son/dotter är gift eller ej och knullar runt.