2011-06-07, 19:13
hultas
Ursprungligen postat av grasuggan99
Ska ge mig ut på en tågluff i Juli.

Jag bor i Barcelona och ska flyga hem till Sverige för midsommar och P&L, för att sedan ta mig tillbaka med tåg på egen hand (för den äkta tågluffarkänslan och för att jag lätt låser upp mig åt en person om jag åker iväg med polare/flickvän).

Den planerade rutten hittils är Köpenhamn - Kiel - Hamburg - Berlin - Prag - Wien och sedan ev. Flyga hem till Barcelona därifrån. Tänkte köpa mig ett 22dagars kort med 10 dagars resande. Bugdeten är på runt 10000 ex. Interrail. Ska couchsurfa lite och bo på billiga hostels.

PREGUNTAS!


Hur är det att sova i flersovrums-rum på hostels? med 6-10 bäddar. Måste man smyga in före midnatt? Kul upplevelse? Sover man alldeles brevid varandra?


Hur är det att resa ensam i Europa? Något man bör ha i åtanke jämfört med om man reser 2 personer?


Tankar om min rutt under 22 dagar? För kort/lång tid? Stanna längre/kortare eller hoppa över något ställe?
Spontana reaktioner: Köpenhamn är en tråkig stad som känns rätt ogästvänlig. Hamburg är som en lillebror till Berlin och kan därför kännas lite överflödig om du ändå ska besöka Berlin. Kiel tycker jag inte låter som någon höjdare heller. Däremot är Prag en riktigt schysst stad, så även Wien. Om jag var du skulle jag byta ut Kiel, Köpenhamn och Hamburg mot t.ex. Budapest och Bratislava. Två billiga städer med trevligt folk och nya kulturella upplevelser.

Budgeten ser förövrigt bra ut. Under 22 dagar rekommenderar jag ~4-5 stopp.