2011-07-06, 12:01
Thcfarmer
Ursprungligen postat av Flashcash
Ja det kan ju vara ett tips. Jag har ett annat. T.ex personen har 50 000kr att spendera på sin resa.
p.g.a Visum, jobb hemma eller vad vet jag är tiden bestämd till tre månader.

För att inte bränna för mycket pengar har man en månadsbudget, 50/3 16 600 per månad =78 000 bath per månad.

Efter man betalt boende,gym och bågen ca 24000bath som brukar vara fasta kostnader delar man rester på 30dagar så får man en fin dagsbudget 1766 bath.

Så slipper man att som du inte veta om semestern blir 3 veckor eller 6 månader. De dagar man spenderar mindre spar man tills det är dags för den där phi phi resan eller party natten men de där super heta tvillingarna..

ps: Du är mer än välkommen att snacka 300+ fighers över en öl nästa gång du är i phuket då jag är boende här..


Mkt rätt att tiden är bestämd till 3 månader visum måste jag vänta med att införskaffa i slutet på den här månaden då thai ambasaden har semester.

bra tänkt där med budgeten jag räknade lite för mig själv kom fram till 1000bath per dag med 1700 är definitivt bättre