2011-07-24, 06:13
S_o_N
Ursprungligen postat av Nihenna
Spoiler:
Kommer få ärva 150k av morsan som tyvärr avled i förrgår, redan innan hon dog kom vi överens att jag skulle "få" spendera en del av det (Säg runt 30-40k max) på en resa då hon inte trodde att hon skulle bli frisk nog att kunna resa igen.

Det kommer antagligen inte bli än på ett bra tag för att komma över dödsfallet, antagligen vintern eller våren som kommer, känns som att man förhoppningsvis har lagt allt bakom sig och kan se framåt då.

Det kommer att bli min första solo-resa och jag är seriöst livrädd :'( , alltid funnits någon med mig, antingen farsan eller morsan, som fått agera "betjänt" när man inte vågat pga att man inte kan språket, känns dock som att det är dags för min första solo-resa, farsan har inte tid så.

Så, tips på ett bra första resmål ensam?
Farsan har en lägenhet i Palma på Mallorca som vi varit i mååååånga gånger, och visst, även om det alltid är lika skoj att vara där så vill man ut och upptäcka annat, pga detta dock har jag helt ok spanska-kunskaper för att klara mig själv i ett spansktalande land.

Jag funderar på Tokyo, mitt drömresmål är Japan och det känns som att det är "nu" man ska åka innan man kanske slutar vara intresserad av ja, spel, teknik, anime och liknande.

Problemet är väl språket i detta fallet, jag har noll kunskaper i japanska samt att de antagligen inte kommer förbättras tills dess pga att jag fokuserar på att förbättra min spanska.

Tips på andra resmål som passar en förstagångs-soloresenär?


Berätta lite mer ingående vad du vill ha ut av resan, vad du har för intressen och vad du vill uppleva.
Du skriver att du är intresserad av spel/teknik/anime, där är ju Tokyo ett kul ställe. Men vad jag vet så är Tokyo inte något bra första resemål. Språket, Stressen, DYRT, etc etc..
Ursprungligen postat av tehKivi

- God mat (Gärna den maten man inte har råd att äta i sverige typ, hummer och liknande)
- lite shopping
- SPA
- Kunna sätta sig på nån lugn pub och kunna ta sig ett glas vin, eller öl.
- Helst billigt


Balitkum klockar alla de punkter ni beskriver ni vill ha ut av resan. (Fast hummer är fortfarande inget man käkar med csn-pengar )
Speciellt Estland/Tallin, lite dyrare än Lettland och Litauen men mycket valuta för pengarna.
Litauen är dock inte så mycket att rekommendera, var själv där för någon månad sedan och blev rätt besviken
Annars finns det vackra ställen i Polen som inte är speciellt dyra, Krakow t.ex.