Ursprungligen postat av Mackan52
380 spänn om dagen i fickpengar känns lite tamt men du kommer inte gå hungrig om man säger som så, japanska soba/ramen ställen är ett hett tips, billiga priser och
stora portioner, men gå inte dit vid lunchtid (ca 12-13), Tokyos arbetare köar utanför dom då. I vilket område bor du? Jag bodde i
Ueno när jag var i Tokyo och många av Tokyos sevärdheter låg då inom gångavstånd, skaffa kartor hos turistbyrån (alla kartor+broschyr jag fick var gratis) för i Tokyo är mycket fint bara runt hörnet.
Metron (tunnelbana) och JR (pendeltåg ovan jord) är inte svårare att förstå än vad vi har här, det är väldigt tydliga linjer, tågen går punktligt och även om du skulle missa ett tåg är nästa inte långt borta, jag åkte mest JR tågen, ringlinjen tar dig överallt och metron var mest bara ett komplement.
Fötterna är bäst vid morgontiden (morgonrusningen) då både pendeltåg och tunnelbana är ganska packade.
Info finns på engelska när du köper biljett och kartorna har både japanska och västerländska bokstäver (för det mesta) men du måste ändå veta var du ska, var du är och hur mycket det kostar, när du ser kartorna kommer du förstå

Var lite rädd att man skulle slängas ner i metron bland icke engelsktalande Japaner där allt stod på Japanska. Skönt att det inte är så! Jag och mina polare ska bo på Sakura Hotel i Ikebukuro. Toshima heter väl stadsdelen/kommunen? Enligt hotellets hemsida ska det ligga 15-20 min (med tåg/tunnelbana) ifrån ett par av Tokyos populäraste sevärdheter. Har ingen koll på Tokyo alls, så jag vet inte hur pass nära "Centrum" det ligger. Men det verkar ändå helt OK.
Sen till det här med krogrundor. Är lite kluven på den biten. Har hört av vissa att det är hur billigt som helst med öl och så, medans vissa säger att det är ungefär samma priser som hemma i Sverige. Vad är sant? Vanligt med "Drick hur mycket du vill i 2 h för XXX yen"-erbjudanden? Izakayor vs. Klubbar? Dyrt att köpa alkohol i vanliga butiker?
Till sist, är det någon vänlig själ som kan förklara för mig hur det här med tågpassen fungerar? Fett förvirrande!