Ursprungligen postat av bulletprofet
Reste till tokyo i 2 veckor med jobbet. väldigt dyrt för en turist som inte känner till staden så bra. Dock så bodde jag i ginza kvarteret tror det är lite dyrar där. Middag ute kunde gå på över 1000kr för en person där.
Men en vanlig lunch som man beställde på jimtof va samma priser som i sverige.
Hahaha, ja Ginza är dyraste stället i Japan, där hänger alla rika!
=Savoy]Det är ju alltid så att när man känner till ett ställe och vet vart man ska gå blir det mycket billigare (och trevligare).
Såg att du gnällde en del på Paris, prova kvarteren längre ut nästa gång, som t.ex. runt Place d'Italie, där man käkar och dricker gott och billigt och folk är trevliga.
(och dra inga slutsatser om hur fransmän är bara efter att ha besökt Paris)
Visst är det så, det lät som att han var kvar i Japan så jag tänkte bara tipsa lite så han slipper gå på samma nit igen! Det blir nog inget Frankrike för mig på ett tag, men tack för tipset, nej du har nog rätt, de får representera de fransmän som bor i Paris, men de är tyvärr de enda jag träffat så det är svårt att inte ha dem i huvudet när jag tänker på fransmän.