Ursprungligen postat av robin756
Vad du än gör när du ska hyra moppe är att kolla med folket där först vart det är bäst, försök inte hyra någon sproilans ny moped av nå företag där såvida inte du är helt säker på din försäkring täcker mopedolyckor, och verkligen lusläsa uthyrarkontraktet innan du skriver under något!
Jag med min vanliga tur lyckades hyra en av någon som senare visade sig vara nån maffioso på ön och äga halva haadriin,
smällde moppen när vi bada bland vattenfallen för att regnet hade spolat bort vägarna så var bara stenrös av allt. Blev inga allvarliga skador på mopeden mer än repor, plast och gummi men idioten till uthyraren skulle kräva mig på alla delar hela nya till överdriva priser!
så för något som hade kostat typ 1000kr att laga här i Sverige fick jag ta och betala, hör och häpna 60.000baht! Tråkigt nog så vill många av dom bara ha dina pengar till vilket pris som helst.
Kolla även din läkarförsäkring så du inte behöver lägga ut pengar får vården och få tillbaka dom retroaktivt sen.
Men när du är på ön sen ska du verkligen ta en båt till någon av djungelfesterna som är en dag i veckan eller nå, sen dra och vila upp dig på Mellow Mountain Bar som ligger på fullmoonbeachen i berget.
Helt underbart ställe men den särklass bästa majjan i Haadriin iaf!
Ha det härligt nu på paradisöarna!
Hehe, har redan hyrt moppe nu och ska lämna tillbaka den imorgon, men jag har inte vält med den än i alla fall. Tack för alla tips!
Ursprungligen postat av maage
Broder!
Jag gjorde EXAKT samma sak som du för 1,5 år sedan. Det slutade med att jag 3 månader senare hade åkt jorden runt och besökt 10-tal länder. Jag började också i Bangkok, perfekt utgångspunkt.
Åk till Vang Vieng, Koh Tao, Koh Phagnan Bali med mera. När det kommer till tjejer så är det största problemet att välja vilken du ska ta, om du inte är ett socialt freak.
Ha kul nu, det är en magisk upplevelse som du står inför.
Wow, låter ju sjukt gött. Koh Phangan blir det om en vecka och därefter Koh Tao. Sedan tillbaka till Bangkok och vidare till Kambodja, Vietnam och Laos. Sedan hade jag tänkt flyga till Bali och därefter Australien.
Ursprungligen postat av Falu-Korv
Bara ett litet OT tips... Ta ut pengar i de GULA automaterna så slipper du uttagsavgift

Jaså? Har provat de gröna och de lila automaterna och då har det varit 150 Baht. Ska leta reda på en gul imorgon. Tack för tipset!