Ursprungligen postat av Timbuktu
Det är ju mycket intressant! Antar att det är en väldig statussymbol att kunna engelska i Indien, men det känns ju som om Indiens identitet tappar kraft om man inte har ett enat, samfälligt språk. Nu förstår jag ju att Hindi är det språket, men jag menar då mer i framtiden, om t.ex. en indisk Bombay-bo lär sig marathi och sedan, som andraspråk, engelska, blir det ju väldigt intressant när han kommer till, säg Delhi, och inte kan kommunicera med lokalbefolkningen som har samma nationalitet!
Men Indien är ju ett stort land, och som de flesta språk antar jag att även Hindi har utvecklats olika i olika delar av landet och att det ändå kan vara svårt att göra sig förstådd.
Indien har ju tokigt många språk, men engelska är ju ett av de officiella språken i Indien. Dom familjer i medel/överklassen jag känner i Indien pratar oftast engelska hemma, ibland med vissa ord från t.ex. Marathi eller Hindi inblandat.
Även om Hindi är det största språket så är det ändå väldigt många som pratar t.ex. ett lokalt språk plus Bengali (och inte Hindi).
I skolan i Goa lär man sig Konkani (det språk som pratas lokalt i Goa), Hindi och Engelska samt ibland Marathi.
Det mesta i Indien är skyltat på engelska samt 1-2 ytterligare språk, beroende på vart i Indien man är.