2005-12-10, 19:49
Packan
Ursprungligen postat av pocki
Existerar Interpraktik längre? Det var med hjälp av det jag hamnade i England, men sist jag träffade mina gamla handledare (i somras) sa dom att det lagts ned pga att det är för dyrt.

Kollade just på Programkontorets hemsida - dom har slutat med det och AMS har tagit över.
När jag åkte var det fem månader (dom gick ner från sex för att spara pengar).
Man måste hitta praktikplats och boende själv.
Dom ger det bara till folk som ligger i riskzonen att bli långtidsarbetslösa, och det hjälper om du har väldigt dålig utbildning. (Vilket jag inte hade, jag hade tur och kom med precis innan dom blev hårdare)
Att försöka få i Japan är inte att tänka på, dom vill inte ha praktikanter. USA är inte heller någon höjdare, det tar för lång tid att få visum.
I min grupp var det ytterligare två som åkte till England, två till Australien och en till Honduras. Så vitt jag vet var det bara jag som fick fast anställning. Det hjälpte nog rätt mycket att jag kände min arbetsgivare från tidigare.
AMS vill egentligen inte att man ska stanna och jobba där, deras idé är att man ska bli attraktivare på den svenska arbetsmarknaden.


Ja, det var på ams jag hörde om detta. Jag trodde vitsen var att ams hjälpte till att fixa praktikplats och boende emot att man själv praktiserade. Så är alltså icke fallet... Jag ska försöka kontakta någon på ams som vet mer om detta. Tack för ditt svar!