2011-10-25, 07:39
Baltimora
Ursprungligen postat av arkealg1980
Varför flyger folk med Ryanair?
Det är ju som att ta onödiga risker bara för att spara ett par ynka kronor, folk lägger ju massvis av pengar på tex. barnstolar, säkra bilar, hemlarm osv... Men när det kommer till att sitta flera tusen meter upp i luften så går det bra att snåla.

Detta resulterar även i att andra flygbolag måste sänka sina priser och då är det förmodligen säkerheten det tummas på, och vips så sitter en "vanlig" betalade resenär i ett ryskt plan med så att säga... Nedåtgående trend just den dagen.


http://www.aftonbladet.se/nyheter/article13832304.ab


Varför man flyger med Ryanair? Varför betala flera tusenlappar för att flyga med tex SAS när man kan flyga samma sträcka för 150 kr med Ryanair? För det andra, jag är hellre den typen som sparar pengar på flygbiljetter för att få mer pengar över till annat på resan.. Tror många tänker likadant.

Sedan är dyra flygbiljetter ingen garanti för att säkerheten är hög. Ryanair har tex funnits på marknaden i över 20 år, men aldrig haft någon dödsolycka/krasch som dödat passagerare. Tror du då att Ryanair på fullt allvar struntar i säkerheten och använder sig av ryska, fallfärdiga flygplan som egentligen borde skrotas? Ryanair använder sig av Boeing 737-800, precis som många andra flygbolag. Skillnaden är väl att Ryanair endast använder sig av denna flygplanstyp medan många konkurrenter inte gör det.