Ursprungligen postat av Axell
Bumpar denna tråd lite!
Nu är det så att min familj ska göra en sista resa ihop innan vi splittras och familjemedlemmar flyttar till nya orter och liknande och har då kollat lite på olika kanarieöar. Tidigare har vi besökt Gran Canaria på hösten och det var blandade reaktioner från när vi var där. Så vi är lite sugna på att testa något nytt.
Vi hade tänkt att resa första veckan i april och då undrar vi vilken av dessa 2 öar som brukar ha mest sol och varmast temperatur vid denna tidpunkt. Vi vill ta det mycket lugnt och inte ha något festande utan mest mys och annat avslappnat. Finns det några aktiviteter som en familj kan göra utanför hotellområdena så är det ett stort plus.
Så vilken tror ni av Fuertaventura eller Teneriffa lämpar sig mest åt min familj eller är Lanzarote eller La Gomera bättre?
Vet inte riktigt hur jag ska tolka det Du skriver men är ni ute efter en resa (inte bara att åka och bada) där ni får möta ett annat land, lokalbefolkning, genuint spanskt liv och kultur, kanarisk mat o.s.v. i stället för skandinaviska restauranger, fulla engelsmän och tjocka tyskar, så åk inte till de trista turistorterna utan välj en riktig stad som Las Palmas, Puerto de la Cruz eller Santa Cruz .