Ursprungligen postat av reemka
Nej så här menar jag: Jag fyllde i en massa uppgifter på "bedragarnas" hemsida (de må ha lurat mig på pengar men själva inresetillståndet verkar de ha fixat, jag fick fram på ambassadens hemsida att jag har inresetillstånd), de i sin tur gjorde själva ansökan och mailade mig sedan inresetillståndet i form av en pdf-fil. Där var alla rutor ifyllda utom just de som gäller vilken ort jag reser från/till, vistelseadress i USA osv. Och de rutorna går inte att fylla i annat än för hand, på det utskrivna papperet. Jag uppfattade det som att det inte var obligatoriska uppgifter så min plan var att inte kladda på papperet

utan i så fall låta nån behörig personal göra det vid ankomsten, om de nu absolut vill veta det.
Fast nu slår det mig! De angav ju också en länk dit jag kunde gå och uppdatera mina uppgifter, det är kanske där de menar att man ska fylla i tomma rutor om man nu vill göra det? (Men varför ska jag i så fall ha med mig pdf-filen utskriven på papper när jag reser?)
Det var ju det jag menade. Du har betalt för tjänsten men Du får själv ändå gå in på den riktiga sidan för att fylla i det som saknas. Pappret är inte till någon nytta alls, möjligtvis att elda med. Fyll inte i det och visa det inte för imigations, de kommer skratta på sig :-)
Synd att Du blev lurad men hoppas det kan varna andra i alla fall.
Som sagt, fundera på om Du lämnat dina kortuppgifter till skojarna.