Ursprungligen postat av Tjaeng
Det kvittar så länge det handlar om Frankfurt Hahn, London Stansted, Stockholm Skavsta, Bryssel Charleroi osv. Ryanair flyttar till huvudflygplatser på de ställen där det antingen inte finns någon LCC-flygplats eller där huvudflygplatsen bygger en skabbig LCC-terminal. Se på CPH Go.
Vad gäller den geografiska närheten kvittar det också, med tanke på att kommunikationerna till sekundärsflygplatserna alltid är sämre. Om du inte tror mig kan vi ju köra ett rejs från Landvetter resp GBG City Airport in i centrala göteborg med kollektiva färdmedel och se vem som kommer fram först.
Är det inte bra att båda alternativen finns? Om du vill spara in en halvtimme på bussresan och gå runt på en jätteflygplats under den tiden för att komma till din gate, samtidigt som du betalar mer än jag. Det är väl bra att det finns alternativ så vi båda blir nöjda?
Sen tror jag inte människor i Nyköping, Södertälje, Norrköping, Linköping mm. klagar på Skavstas läge jämfört med Arlanda.
Ursprungligen postat av Tjaeng
Att flyga få gånger per vecka har inget med ekonomi att göra, det handlar om att de har för många plan som de numera varken får sålt eller kan fylla.
Bara för att klargöra. Det beror på att det är vinter, inte minskad efterfrågan generellt. Familjen Svensson åker inte på semester särskilt ofta då.
Ursprungligen postat av Tjaeng
Vad Ryanair säger ska man ta med en stor karlanäve med salt. Ryanair blir utkonkurrerade i Sverige eftersom de suger jämfört med Norwegian på alla sätt och vis. Så enkelt är det. Och detta kommer från någon som inte gillar att flyga LCC i vanliga fall oavsett. Om de inte lyckas göra vinst i konkurrens mot Norwegian när de senare betalar svindyra landningsavgifter på Arlanda har de heller inget att komma med på den nordiska marknaden. Och tro inte att de inte försökt.
Utkonkurrerade var kanske lite att ta i när Ryanair varje år öppnar nya linjer från Sverige.