2012-02-23, 13:06
Ursprungligen postat av bobban1
jag jobbar sjælv i norge just nu på ett av dom stora telebolagen och hær tjænar jag efter skatt mellan 25-35000:- mån. vilket ær riktigt bra tycker jag sjælv.
men tidigare så jobbade jag två år på ett fiskslakteri. førsta året hade jag ut i snitt runt 23000:- efter skatt. och andra så fick jag løneførhøjning och fick ut ca 25000:- efter skatt i snitt. før att få ut runt 30000:- efter skatt på ett slakteri krævs att man jobbar en hel del øvertid.

boende i norge får du iaf rækna med runt 3000-5500:- før ett rum/lægenhet. jag bodde sjælv i en såkallad hybel dær jag betalade 3500:- i mån.
har nu fått en lægenhet dær jag betalar ca 5200:- inkl el.


Låter riktigt fett faktiskt. Jag har som sagt hört att man kan få betalt boende och mat, har du någon erfarenhet av det? Isåfall behöver man ju inte lägga ut cash på boende osv.

Ett tips: Skippa festandet om du pysslar med det, investera investera investera! Om du inte redan gör det.

en till grejj.. Har hört enbart dåligt om bemanningsföretagen. Acapulco eller vad den nu heter... ADECCO så var det. Hur gick du till väga? Sökte själv eller?

hur är det att jobba med tele, måste man prata norska? Vet ändå inte om jag skulle orka med det.... Men kan ju vara bra att veta ändå!

Tack för svar förresten.