Ursprungligen postat av Blitzman
Ok, har skummat igenom trådarna lite och fått uppfattningen att det inte funkar på Iphone som inte är köpt i landet eller bundna till Verizon t.ex men det är ju tydligen bullshit.
Om man nu ska köpa sej en Iphone 4s när man ändå är där, skulle det vara ett alternativ eller är telefonen obrukbar här hemma i två år tills abonnemanget gått ut eller ? Finns ju för $199.99 men det är väl bara ett bundet abonnemang. Vad kostar en obunden 4s då ?
Det funkar väl visst med iPhone bara att du evt måste låsa upp den och göra en del konfigurering (vilket jag som sagt tror du kan få hjälp med i china town)?
Du kan köpa en obunden iPhone 4s i USA (kolla pris hos apple), men har du inte samma problem då med att du måste köpa data-sim och göra konfigurering? Vad är skillnaden mellan det alternativet och att ta med en upplåst telefon från Sverige?