Ursprungligen postat av Kulturmarxist
Jag har en vän som är mycket berest och Egypten var det menlösaste och tråkigaste land han varit med om. Han hamnade i någon semesterort vid havet och konstaterade bla att han såg inte en enda Egyptisk kvinna på hela resan och att naturen var menlös, folk jobbiga, shoppingen menlös (importerat från Kina) Inga lokala produkter, tom vattenpiporna var från Kina och kan lika gärna inhandlas i valfri förort. Orten skulle närmast ha varit "artificiell" för turister och skapad bara för 20-30 år sedan av folk som upptäckt dykningen i havet. (inte Egyptierna själva, de saknar kanske förmågan till sådana initiativ som dykning)
Egypten är ett land som lever på U-hjälp. USA ger dem enorma mängder mat. Utan det skulle de svälta ihjäl, Deras enda exportprodukt är kikärtor. - Totalt inkompetenta och fantasilösa människor tydligen. De är 80 miljoner miljoner i Egypten och de har ännu inte vens lyckats montera eller utveckla en cykel. Bara det är tagiskt.
Måste vara Hurgada då (eller så finns det fler "artificiella" städer). Inte mycket till dykning på stränderna där heller utan för det måste du boka en dagstur. Mao totalt meningslöst att bo där och inte närmre de faktiska dykställena. Kvinnorna är i Kairo eller på andra ställen då hela Hurgada går ut på att skinna turister och pracka på dem så mycket skit som möjligt och då jobbar där bara män.
Enda roliga jag hade på hela den "semestern" var fotbollsmatcherna som ett gäng hotellanställda arrangerade. Kändes lite överdrivet att åka till Afrika för fotboll. I övrigt var det sick-sackande mellan inkastare till affärer och taxichaffisar som ville köra dig över gatan för att sedan påstå att priset var 500 kr istället för de 20 de påstått från början. Varje taxiresa såg ut så. Man satte priset och sedan ville de ha det tiodubbla...och det bråkades varje gång.
Pyramiderna såg jag aldrig då jag låg på sjukhus men enligt farsan ska det bara ha varit skit + försäljare (som resten av landet alltså

.
En riktig upplevelse var dock Kairotrafiken. Tror jag nu förstår varför araber i Sverige inte kan köra bil. Inga trafikregler öht. Inget blinkande utan en hand på ratten och den andra på tutan. Ständigt väjande för andra bilar/mopedister/kameler/åsnor etc. Lyckades också bli avsläppt av en (av många) efterblivna taxichaffisar på den riktiga Kairomarknaden (alltså inte turistmarknaden) och där såg allt väldigt annorlunda ut. Istället för fula fake t-shirts och kattstatyetter kunde du här köpa getter och hönor. Luktade avföring överallt då åsnor sket på gatan och det tog ett par timmar att bara gå igenom i 40+. Allt detta efter att man flytt från sjukhus då "läkarna" först vridit ut droppet ur handen för att sedan försöka hålla en kidnappad i väntan på reseförsäkringspengar. Flydde via taket halvt påklädd:o.
Hade gått ner ca 15 kg efter de två veckorna jag spenderade i ett av världens rövhål och då ska Egypten ändå vara ett av Afrikas mest utvecklade land enligt vad reseguider osv påstår (hur i H ser resten ut!?). Det enda den semestern gav var uppskattning för Sverige...men med importen av "kvalificerad arbetskraft" närmar vi oss väl med stormsteg något liknande fast med granar och isig asfalt istället för grus och dåligt skötta palmer.