2012-05-09, 22:03
Monkey101
Ursprungligen postat av bjornebarn
Stämmer verkligen det där...? Enligt min egna (japanska) flickvän är det relativt svårt att göra abort i japan (förutom att det är väldigt dåligt för ens heder) och är främst för sådana som faktiskt har blivit våldtagna eller liknande... Dessutom får ens familj reda på det.


Japan har en (i internationell jämförelse) liberal inställning till aborter. Man måste förvisso ha ett giltigt skäl för att få göra abort, men i praktiken räcker "jag vill inte vara gravid" som motivering. Jag är osäker på om den allmänna sjukförsäkringen täcker abort, dock. Någon som vet?

Stigmat av att göra abort är garanterat betydligt mindre än det av att vara ogift och inte göra abort (i det läget).

De enda argument mot abort jag sett i Japan har varit demografiska (främst gubbar på högerkanten som anser att det är oansvarigt av landets kvinnor att inte göra det enda de är till för, dvs föda barn).