Bumpar tråden lite men hur blir det om man kliver in på flygplatsen i Phuket dom borde ju se eller redan veta att denna flight kommer herrn som inte bara glömt att göra en visa-run utan även glömt att ansöka om visum överhuvudtaget.
Min tanke är väl att så fort hans persnr dyker upp i flygsystem borde han ju vara lyst på något sett och då kanske det är bäst att ta en minibuss till BKK och sedan kliva på sin sista flight.
Man bör dock tänka på att om man har en hel resa bokad med samma bolag från A-B måste man resa med första flight annars blir alla andra flygningar makulerade/ går allltså inte att hoppa på halvvägs.
Ursprungligen postat av asshat
Det går bra att lösa på flygplatsen.
När du reste in i Thailand fick du automatiskt ett turistvisum på 30 dagar, något man inte behöver ansöka om.
Jag hade en overstay på 54 dagar år 2010. Jag kalylerade det medvetet. Hade ingen lust att göra en visarun. 500 THB per dag, max 20000 THB. När du går genom passkontrollen kollar dom ditt visum och pass. Om dom upptäcker att du har stannat för länge tar dom dig åt sidan och du måste pröjsa cash.
Det här är viktigt....se till att du har pengarna cash, inte visakort. Dom låter dig inte ens gå till bankomaten på flygplatsen. Dom accepterar inga ursäkter om att du glömde ta ut pengar.
Tekniskt sett är du Illegal , och har noll rättigheter och de skulle tekniskt sett kunna låsa in dig, men det här är så vanligt att dom väljer att lösa det så här. Kan du inte betala blir det finkan, och det är ingen rolig historia.
Försök inte fixa det här på nåt Immigration office eller hos polisen, dom kommer bara låsa in dig och sno dig på pengar.
Ta det också riktigt lugnt under den här overstay-tiden. Skulle det hända något och polisen blir inblandad, kollar ditt pass, åker du in i finkan direkt och sen börja betala alla möjliga påhittade straffavgifter , alt. om du har tur, betala den lokale poliskonstapeln på plats, vad han tycker är skäligt för en västerlänning som illegalt vistas i landet. Men det löser bara problemet tillfälligt. Han kan teoretiskt ringa sin polispolare runt hörnet som haffar dig igen strax efter att du kommit loss från den förste polisen.
Thailändare tror att alla västerlänningar är miljonärer och när det gäller att dryga ut den blygsamma polislönen är dom ovanligt driftiga och påhittiga.
Det är för övrigt lag på att ha sitt pass eller en kopia av passet och visumet på sig.
Jag vet flera bekanta som haft overstay där passkontrollanten har missat det och dom har seglat förbi och sparat 4-5000 spänn. I mitt fall var det en nybörjare som hade en senior bakom sig. Nybörjaren skulle precis stämpla Departed i mitt pass när hennes handledare skrek till. Skit också. Det är lite av ett lotteri hur mycket folk det är samt hur vaken kontrollanten är.
Kom ihåg .....se till att ha cash annars blir det inget roligt.