Ursprungligen postat av snoken16
Befinner mig just nu i Alicante och har precis upptäckt att en av sönernas pass går ut i morgon och vi åker hem först på lördag 4/8.
Är det till att bita i det sura äpplet och ta sig till konsulatet och fixa ett provisoriskt pass för 1600 kronor eller kommer det att fungera att ta sig hem ändå?
Vi flyger Norwegian och tidigare har de väl inte varit allt för intresserade att titta i passen....
Jag skulle ta det säkra före det osäkra, och alltså fixa ett provisoriskt pass.
Det brukar gå snabbt när flygplatspersonalen tittar i passen, så det kan verka som om de är ointresserade. Men de kollar mer än att namnen på biljetten/boardingcard stämmer överens och att du är du (dvs samma person på passet som i irl).
Norwegian skriver på sin hemsida att för resor inom Schengen (Spanien - Sverige) så krävs pass eller nationellt ID-kort. Det ska dock vara giltigt, annars har de rätten att neka en passagerare ombordstigning. Provisoriskt pass gäller självklart också.