2012-08-27, 18:13
Charles26
Ursprungligen postat av Rastapopulos
Jag var i New York en vecka förra vintern och det var helt klart den bästa resan i mitt liv såhär långt. Jag har tidigare varit i London några gånger, men den staden skiter fullkomligt ned sig i jämförelse med NYC sett till upplevelsen. Det var första gången jag var i USA över huvud taget och det var fascinerade att få se den värld man tidigare bara sett på film i verkligheten. De har nästan samma saker där borta som vi har här, men allting är lite annorlunda. Det fann jag mycket fascinerade.

Jag och min familj som jag var där med bockade av de mest typiska turistattraktioner och vi lämnade faktiskt aldrig Manhattan efter att vi anlänt från JFK fram tills det var dags att resa hem igen. Lite tråkigt enligt vissa kanske, men som förstagångsbesökare tyckte jag det var helrätt. Beskåda utsikten från Empire State Building, shopping på Macy's, promenad i Central Park, helikopter över Hudson River, NHL i Madison Square Garden, färja ut till frihetsgudinnan och så vidare.

Vi anlände sent på kvällen och då vi var trötta efter den långa flighten var det sängen direkt som gällde mer eller mindre. Man var varken fysiskt eller psykiskt redo att ta in NYC. Det första vi gjorde dagen därpå var dock att efter frukost åka upp i Empire State som bara låg ett stenkast från hotellet. Vi gick igenom gångar, steg in i olika hissar innan man slutligen nådde 86:e våningen. Man steg ut och så pang låg NYC där nedanför dina fötter. En mäktig start på veckan.

Enda minuset för mig personligen var väl lagen att man måste ha fyllt 21 för att dricka alkohol. Jag hade gärna suttit med en drink och tittat ut över djungeln av lysande skyskrapor från den roterande baren The View. Men klart står att jag måste återvända till NYC för jag tror att en vecka där är inget annat än en liten aptitretare sett till vad staden har att erbjuda.


London står sig alldeles utmärkt i jämförelse med NYC. Visst ingen hockey men däremot 6 fotbollslag i världens bästa fotbollsliga, samt ordentliga pubar. Nog om det den här tråden handlar om New York. Bra att du har gjort alla dom stora turistattraktionerna redan för då kan du se dig omkring i det lite mer folkliga New York. Gospelkyrkorna i Harlem är ganska bra faktiskt och Brooklyn är på många sätt roligare än Manhattan tycker jag, såg att du shoppade på MacyŽs, det kan du göra även i Brooklyn fast med mycket mindre folk runt omkring. Bronx och Queens samt Staten Island är dock områden man i stort kan skippa tycker jag, så vida du inte ska se baseball eller tennis. 21 år fyllda är som du sa bra att vara fyllda, medan du väntar tycker jag du kan ge London en ny chans, där kan du redan idag få in en ordentlig pint.