Ursprungligen postat av Spyrran
För det första, man får inte ta med sig en förpackning som rymmer mer än 100 ml, om det finns lite vätska i den. Ta tex en tandkrämstub. Rymmer den 125 ml (är vanligt vid större förpackningar) så får du inte ta med dig den genom säkerhetskontrollen även om tuben är halvfull och numera endast har cirka 60 ml tandkräm. Av samma anledning får man inte ta med sig en literflaska med ytterst lite vatten i. Vet dock inte var du fick 5 ml ifrån då en halv liter = 500 ml.
TS hade en vattenflaska med vatten i genom säkerhetskontrollen. De kunde rymma mer än 500 ml (5 dl), men innehöll just då bara cirka 5 dl/en halv liter vatten. TS skulle inte fått ha med sig den flaskan genom säkerhetskontrollen från början, men det hände ändå.
Vi tjatar om samma sak, men jag misstolkade ditt inlägg (#478) som att det var OK att passera säkerhetskontrollen med stora flaskor, större än en liter, förutsatt att de innehöll mindre än 100 ml vätska.