2013-01-25, 04:28
AlexxxZ
Ursprungligen postat av Bomer
Okej, trodde jag hade koll på reglerna men det hade jag inte. Läst större delen av tråden men inte riktigt fått svar på min fundering. Dock ett stort tack till alla som tar sig energi att skriva.

Jag har fattat följande: Reser man till landet utan visum får man ju 30 fria dagar. Utöver dessa dagar kan man göra ytterligare två inresor via flyg för att få totalt 30+30+30. dagar. Sedan måste man lämna landet i 90 dagar. Planerar under min vistelse göra just tre resor in via flyg, och då inkluderat första inresan från Sverige. De övriga två från grannländer. Och då borde jag ju följa de regler som finns.

Kan någon med koll bekräfta att jag fattat rätt? Inte långt kvar till avresa nu!



Hittade en diskussion på en annan sida med länkar till officiell sida.

http://www.thailandsforum.se/forum/flera-turistvisum-pa-raken-t10618.html


Är inte detta gamla regler? Skulle dessa regler gälla fortfarande (vilket jag inte tror) är det väl inget som hindrar dig från att antingen söka turistvisum från sverige eller söka turistvisum på någon av Thailands grannländers ambassader och på det sättet undvika att få för många Visa on Arrival?