2013-02-03, 02:46
Ursprungligen postat av maensklig
Funderar på att kanske åka någonstans under påsk, 28 mars till 9 april typ. Någon som har några förslag såhär på rak arm? Bra väder prioriteras (bad!), gärna ett lite ovanligare resmål och helst utanför Europa.

Budget för flygbiljett är 6k ± 1k. Har hittills hittat bra resor (bra tider inom budgeten) till Oman, Iran, Jordanien och Kenya. Hade inte samma lycka med resor till USA (Miami), Sydkorea, Taiwan, Sri Lanka, Sydafrika och Senegal.


Bermuda är ett intressant alternativ. Om du inte får ett direktflyg från t.ex. London så ta dig till New York och sedan anslutning till Bermuda. Bermuda erbjuder en riktigt nice kolonial upplevelse och brittiska styret väger fortfarande tungt med brittiska traditioner som afternoon tea.

http://travel.usnews.com/Bermuda/When_To_Visit/

Jag älskade Bermuda, en lagom mix av sol/bad och historia.