2013-02-24, 20:48
TexasSwede
Ursprungligen postat av pilty
Hej

som rubriken lyder så ska jag på en 10-dagars sejour till Amerika för att besöka Chicago i 5 dagar och sedan fara upp till North Dakota. Någon som har tips på något man absolut måste göra? Någon restaurang man måste besöka? sevärdheter kanske? Shopping center eller dyl.

Ska iallafall och se på lite NHL, Blackhawks - Kings.

Men jag uppskattar alla förslag jag kan få till vad jag kan spendera de fyra andra kvällarna med!

Uppskattar all hjälp!


Det enda jag gjort i Chicago (hade en 7-timmar layover på vägen till Sverige i december 2011) var att åka upp I Willis Tower (fd Sears Tower). Det var kul, men tar väl max en timme om man ska fota lite. Har hört att det finns ett bra akvarium och ett gäng bra museer i Chicago: http://gochicago.about.com/od/chicagomuseums/ss/museum_campus.htm
http://www.museumsinthepark.org/
Värdelöst vetande: om du spelat Microsoft Flight Simulator (de äldre versionerna) så startade man som default på en flygplats som nu är stäng och är en del av Museum Campus. :-)