2013-03-10, 23:14
Nate!
Ursprungligen postat av Libreseis
Nu är det tid för mig att hoppa in i tråden och ställa några frågor:

1. Hur fungerar det med receptbelagda mediciner i NZ? Detta måste jag veta eftersom jag har en kronisk hormonsjukdom vilket gör att jag måste ta ett någorlunda vanligt läkemedel varje morgon som innehåller samma typ av hormoner, men konstgjort. Jag har recept på det och det är inget som någon läkare skulle tveka på att ge ut i Sverige (då det mer eller mindre skulle ta död på mig om jag inte fick det), men hur är apoteken i NZ? Är det bara att visa upp receptet från Sverige, eller kan man ta prover där nere och få läkemedlet utskrivet av en nyzeländsk läkare? Kan också vara bra att veta om man får ta med sig medicin in (med recept såklart), eller om de stoppar en för det i tullen.

2. Detta motsätter sig lite själva grejen med work & travel i NZ, men hur ser det ut med gym runt om i landet? Min målsättning är självklart äventyr i alla dess former, men både styrke- och motionsträning har blivit en stor del i mitt liv och jag skulle inte vilja se att all muskelmassa man har byggt upp under cirka tre års tid tinar bort under sin vistelse i NZ, och därför hade det varit skönt att kunna klämma in något pass någon gång i veckan.

3. Vilka jobb är mest aktuella under deras sommarperiod (det vill säga december-januari). Har planer på att åka ner i mitten av december eller början av januari, och det hade varit bra att veta vad som är roligast, och var man lättast kan få tillfällig anställning.

Tack på förhand!

Angående din första fråga är det nog bra om du kollar upp med någon officiell källa om de har just samma medicin i landet. Jag tror att det inte är något problem att gå in på ett apotek med ditt recept (om det är på engelska annars krävs nog en officiell översättning) och lösa det där. Men jag föreslår att du kollar upp det först, information kanske står att finna här http://www.medsafe.govt.nz/. Kanske kan ditt svenska apotek hjälpa dig att få ditt recept på engelska.

Antar att det finns gym i de flesta städer, men det är inget jag själv kollat upp. Kan bara rekommendera klassiska kroppsövningar, gärna ute i naturen! Kanske ta hjälp av utegym eller lekplatser! (det gjorde jag och några på samma hostel i några veckor).