Ursprungligen postat av Oskars
Skippa Escape om de inte har styrt upp det som fan. Jag firade nyår där 2008 tror jag att det var, det var fullt av snorvalpar som lyssnade på Swedish House Mafia och Hells Angels som sålde ladd i garderoben. Dyrt och lökigt, en klubb du hittar i alla storstäder.
Jag skulle rekommendera Trouw, Studio 80 (mest för musiken där) och inte minst Chicago Social Club som är helt stört musikmässigt! Om du är där på sommaren så försök klippa nån festival typ Voltt Loves Summer eller liknande, garanterad buzz!
Jag ska till Amsterdam för ett jobbseminarie den 2/3 April och jag vill hitta nåt att göra i stan, festmässigt är det sämsta dagarna, men fan är det värt att försöka ta 2 dagars ledigt och stanna till helgen eller? Jag flyger själv med min väldigt uppstyrda chef och vi har en fet klient som ska behandlas, så efter den anspänningen ska jag fucka ur totalt i världens roligaste stad hade jag tänkt!
Tjena Oskars, längesen man såg dig!
Skulle hålla mig till dina rekommendationer, rakt av. Trouw har ju nyligen fått ett 24h-tillstånd, så festerna lär kunna pågå ganska länge där. Vi stod i kö dit en gång under ADE. Vi var först på plats, så vi satte oss runt hörnet för att rulla en. När vi tittar tillbaka 15min senare är kön helt sjukt lång. Slutar med att vi är längst fram och ska precis få komma in när vakterna säger att det är fullt(förköp var slut), så vi drog till Chicago Social Club istället. Så har inte varit på Trouw men vet att det helt klart lär vara Amsterdams bästa klubb och fest, iaf när så många DJs rekommenderar festerna där.
Chicago Social Club rekommenderar jag o andra sidan, kul ställe, men var jävligt snålt med ganja där, tog oss minst 3h innan vi hittade nån med rullpapper!!
Sen kan man ju även kolla vad som händer på Melkweg.