2013-03-28, 12:51
joanna
Ursprungligen postat av xcvso23
Finns det billiga flyg till New York i sommar eller måste man vänta till hösten? Går det också att ta sig till arlanda och köpa en sista minuten/stand by biljett till New York, eller funkar sådant bara inrikes? Ifall det går, vad brukar biljetterna ligga på t/r?


Nej, det säljs inte "sista minuten" på arlanda. Jag gick fram till en disk, KML, en gång på arlanda och frågade om de hade biljetter att sälja till new york för avgång samma dag, vilket de hade men det var inte särskilt billigt. 2600kr plus alla skatter har jag för mig det kostade t/r, =tot 5000kr.
Däremot kan man köpa "sista minuten" på nätet då flygbolag inte får sina sålda. Jag köpte exempelvis en enkel-biljett från usa-sverige för drygt 1500kr, ca 2v innan avgång. Det flygbolaget har dock lagt ned linjen.