2013-04-07, 20:42
Ursprungligen postat av SilentVictory
Ja det var ju någon underhållsarbete på huvudradarn i flygtornet, så de fick ju använda en annan typ.

Trafikledaren talade ju om att det ena flygplanet skulle sjunka, vilket dom också gjorde.
Medan TCAS ville att de skulle stiga.

Hade de bara följt TCAS varningarna så hade allt gått fina fisken troligtvis.


Det var inte bara radarn, telefonlinjerna var av så all koordinering gick via vanliga nätet (dvs man får manuellt slå nummret till skillnad mot att bara trycka på en knapp).

Han arbetade två sektorer på två separata skärmar samtidigt och var därför distraherad ifrån att upptäcka konflikten.

Jag har för mig det finns ytterliggare faktorer om man läser igenom rapporten (som jag har för mig finns publicerad på internet).


Sannolikheten idag är så gott som obefintlig, det mest tragiska är dock att uberlingen hade kunnat undvikas ifall båda piloterna hade följt TCAS. Hade en liknande situation uppstått idag ska det dock räcka att en pilot föjer TCAS då den nyare verisionen av TCAS som nu finns reviderar RAt vid behov, något jag inte tror den versionen som man hade vid uberlingen gjorde.