Ursprungligen postat av zeros123
Jag har alltid funderat över huruvida personen framför känner av detta. Jag brukar alltid försiktigt trycka lite lätt tryck i början med benen för personen framför inte ska märka av något.
Det skulle kännas olustigt om personen framför blev upprörd av detta.
Så hur mkt känner personen av detta igentligen?
Tekniken är som sagt att försiktigt trycka mjukt i början med benen så det inte blir som ett slag i ryggen, sedan tror jag personen inte märker nåt

Men stör sig folk på sånt om man känner av de?
Tkr inte du det skulle kännas olustigt om man visste de?
Ja det känns (oftast). Och det märks garanterat om det är en längre flight då personen framför vill flytta upp och ner stolsryggen. När du lägger ett tryck på stolsryggen framför den så trycker du fram den, vilket gör att personen framför dig kommer sitta (mer än normalt) obekvämt och eventuellt få ont i ryggen efter ett tag (om de inte märker av det av någon anledning).