2013-10-04, 22:18
Adversarius
Ursprungligen postat av Spyrran
Du vet inte vad du snackar om va? Jag har själv tågluffat flera gånger och utöver pengar för tågpass så har jag haft max 500 kr per dag i budget. Har då haft råd med mat, boende på vandrarhem, vissa sevärdheter som tar ut inträdesavgift, lite shopping (lite souvenirer och annat, inte dyra märkeskläder etc). Vissa dagar har jag klarat mig på så lite som 300 kr.

Har man då 7000 kr på 14 dagar, så är det 500 kr om dagen. Det är inte helt omöjligt, och man kan klara sig på det. Det som kan bli problematiskt är om man vill resa till länder där man måste punga ut för pengar för dyra platsreservationer på dagstid. Nattåg är en annan femma, eftersom den kostnaden oftast motsvarar boende på vandrarhem som man slipper eftersom man tar nattåg istället. Så det gäller att planera lite vart man ska åka. Då klarar man sig på 6-7 tusen.

Nej, jag vet faktiskt inte riktigt vad jag snackar om. Har aldrig tågluffat i Europa själv. Spontant lät det som alldeles för lite pengar att röra sig med, men om du själv har erfarenhet av det så viker jag mig.