2013-12-22, 03:08
christery
Ursprungligen postat av twixt
Vi är två tjejer som drar till thailand i fyra veckor. Flyger till och från bkk. I övrigt ska vi till koh samui, koh tao och koh phangan.. Vi är äventyrliga och vill se och göra så mycket som möjligt under tiden. Även tips om andra ställen i närheten tas tacksamt emot


3 ställen (runt 1v/ställe)+ ett par dar i BKK för att ställa in tiden och fixa resan neråt räcker väl. Lägg sista dagarna i BKK på lite clubbing/shopping.

Fara runt som en skottspole är inte min idé utav semester.

Men det finns ju turer (tar bara ett exempel för samui) http://www.kohsamui.nu/utflykter.html

Dykcert kanske kan vara nåt. Tar väl en vecka och sen hittar ni en helt ny värld att utforska.

Klättra i railay kanske kan vara nåt, när jag var där 95 så friklättrade dom bara, kanske inte så smart om man inte testat det tidigare.

Fanns en (tja 2 egentligen men jag kikade bara på en) grotta åxå i railay. Låg lite plankor som man kunde gå på och mini maglighten var den enda ljuskällan. Lummerlundagrottan kan slänga sig i väggen. Men det har säkert ändrats på 18 år.

Så om vädret ser bättre ut på andra sidan så är det ju bara ta sig till Surat Thani och ta en buss (ta inte lokalbussen, jag gjorde det... Ingen kul resa) vidare. Ao Nang eller Krabi kan vara bra ställen att utgå ifrån i alla fall. Kanske vidare mot pukhet (turistfälla) men det fiffiga är att det går att flyga tillbaka till BKK så slipper ni bussen den biten i alla fall.

Men vad nu "närheten" är... Tar en dag att ta sig över till pukhet från samui.