2014-01-31, 09:43
PilotHockey
Ursprungligen postat av Neksnor
Hur vanligt är det, exempelvis antal påverkade flighter/år, att flyg tvingas flytta över till GOT eftersom GSE inte fungerar? Ca 28 km mellan banorna och ungefär samma riktning borde väl innebära ungefär samma väder? Undantaget skulle väl vara att GSEs bana, som är lite mer nord/sydlig än banan på GOT, genom sitt kustnära läge är utsatt för hårdare sidovind, men inträffar det i verkligheten?


Det är väldigt ofta på vintern vid dålig sikt och vid vind som inte tillåter landning bana 19 som har ILS kapacitet som vi måste landa på GOT istället.

Alltså om vinden endast tillåter landning bana 01 med NDB approach på GSE och vi har en sikt på mindre än 1500 meter (vilket är väldigt vanligt vid högtryck på vintern vid kusten) så kan vi inte landa där med våra A320's, eftersom 737 har lägre rvr certifikation så kan inte de landa där då heller. Man behöver ett minima på 910ft AGL för NDB 01 vilket innebär över 1400ft MSL. Detta kan jag gå i god för att vi ofta understiger då jag gjort den inflygningen strax över 200ggr.

Dessutom har Landvetter mycket större kapacitet för snöröjning etc.