Hej,
jo det är så att jag verkligen vill bosätta mig i USA när jag blir äldre efter att jag har studerat klart, skaffa ett jobb där, köpa hus etc. Alltid var ett stort fan av det landet!
Men jag ska hålla det kort, grejen är den att jag har en kronisk sjukdom, den funkar lite som diabetes ungefär fast inte riktigt. Och grejen är att jag måste ta en massa mediciner för det, varje morgon, eftermiddag och kväll. Medicinen som jag tar på kvällen kostar sjukt mycket pengar men är gratis eftersom vi har högkostnadsskydd här.
Grejen är att jag vet inte om de har något liknande högkostnadsskyddssystem eller om jag kommer behöva betala hela alltet? (Egentligen, om inte, hur klarar sig folk som har kroniska sjukdomar i USA överhuvudtaget? Diabetes är ju nästan en epidemi där med alla cheeseburgare)
Är det någon som vet mer om det här eller som bor i USA som kan svara?
Tack på förhand.