2014-04-21, 22:24
Fan va soft tack för alla svar.

I början blev jag lite nedstämd över att min kompis bangade men känns nu som jag helst vill åka själv eftersom det blir en helt annan utmaning.

I slutet av Oktober rekommenderas altså för att slippa monsoon (stavning) perioden. Hmmm det var ju lite jobbigt jag planerade ju att sticka i slutet av Augusti. Regnar det extremt mycket i hela landet under den här perioden? Är det möjligt att kanske åka till någon del och börja resan där det inte regnar så mycket. Så man kan åka lite tidigare. Jag vill göra mycket de här året och vill inte sitta o vänta in monsoon periodens slut. Samtidigt pallar jag inte resa i konstant regn.

Alternativt får man väl börja resan någon annanstans men som sagt skulle vilja börja i indien. Någon som rest under den värsta regnperioden?