Ursprungligen postat av Neksnor
Enligt SAS (jag har inte hittat någon bekräftelse från myndighet) så ska man, myndighetskrav, identifiera sig om man checkar in bagage och kunna identifiera sig annars. Att man identifierar sig om man har bagage kan vara vettigt, annars kan ju någon som lyckats fixa ett bokningsnummer som tillhör någon utan bagage slänga in en fulväska och sedan lämna flygplatsen. För övrigt gissar jag att ID-kontrollen inom Schengen i praktiken mest handlar om att vid behov kunna förhindra misstänkt vidareförsäljning av billiga biljetter.
Inom Europa (och självklart inom Schengen också

så flyger jag oftast med endast handbagage. Man kan behöva visa ID vid andra situationer än endast incheckning av bagage. På flygplatser (både svenska och utländska) är det vanligt att man får visa ID vid säkerhetskontrollen samt vid gaten.
Vid gaten verkar det ofta handlar om att man vill vara säkra på att namnet på biljetten överensstämmer med namnet som står på ID-handlingen. Vid säkerhetskontrollen beror det troligen på att man ska uppvisa ett boardingcard och att namnet där då ska överensstämma med namnet på ID-handlingen.