2014-07-02, 10:08
Ursprungligen postat av Neksnor
Får man fråga ungefär hur många som sitter i tornet/tornen på flygplatser som ex Arlanda och Heathrow?

http://www.youtube.com/watch?v=83GhiAqvCk8
Det hade nog varit svårt att fixa dagens trafiktempo med den dialoghastigheten de har i inledningen. Men det hörs ju tydligt vilket land man är på väg till.


Arlanda kan jag inte svara på, Heathrow har 6 flygledarpositioner i tornet. 2 air, 3 ground, 1 delivery. Normalt är 5 av dom bemannade då man ofta bara har 2 ground öppna. Utöver detta har du även en tower supervisor och en flygledarassistent.

Jag skulle tro att dom har runt 55-60 flygledare totalt, och att ett skift har 9-11 personer ungefär. Sedan har du utöver detta Heathrows approachflygledare som sitter i Swanwick på sydkusten. Men själva tornet i sig skulle jag tro har runt 10 personer som jobbar där åt gången, men då är det några på rast och några som faktiskt är inpluggade och jobbar.