Ursprungligen postat av mickes418
Det är billigare än så här. Rou fan (skål med nudlar och kött med ett ägg) kostar 5.50. En skål med yun tun (mindre variant av dumplings i en soppa) kostar 4 yuan. En skål med 10 dumplings (ganska små

kostar 5 yuan. Slå till med Liquan (öl, 33cl) för 3 yuan. 20 000 går, men det blir inte det roligaste livet.
Var bor du nagonstans? Det dar verkar som priser for 10 ar sedan, nu kostar yun tun minst 7~8rmb for den minsta skalen, 6rmb for en nudelsoppa med lite grona blad, ett extra egg brukar kosta nagonstans mellan 1~2rmb. Nu tycker jag att man far rakna med 10rmb for en nudelsoppa med nagra sma kottbitar.
Priserna har ju gott upp rejalt de senaste aren och aven levnadskostnaderna som t.ex. ta taxi o.s.v.